Paschim News

 • पश्चिमन्यूज संवाददाता प्रकाशित : २०७५/३/४ गते
  १०७१ पटक
  खगेन्द्र दाहाल । नेपालगन्ज ।

  पढेलेखेकाहरुले कृषि पेशा खुलेर अंगाल्ने मनोविज्ञान हाम्रो समाजमा अझै बन्न सकेको छैन । तर, डिग्रीसम्मको अध्ययन गरेका बाँकेको कोहलपुर नगरपालिका वडा नम्बर पिपरीका कृषक विष्णु पोखरेल व्यवसायिक गाईपालनमा जमेका छन् ।

  पोखरेल आफ्नो कर्मप्रति गर्व मात्रै गर्देन कि अरु युवाहरुलाई पनि भौतारिनु र विदेश नै ताक्न छाडि आफ्नै ठाउँमा मिहिनेत गर्न हौसला दिन्छन । पोखरेलले अध्यापन र एउटा एनजिओको जागिर छाडेर गाईपालनमा लागेपछि धेरैले अनौठो पनि माने ।

  डिग्री पढेको मान्छे गोबर सोहोरिरहेको देखेपछि खिसिट्युरी गर्नेहरुको कमी छैन । तर कृषक पोखरेललाई आफ्नो काममा गर्व छ । यहि गरेरै खानुपर्छ भन्ने मान्यताले करिब १ दशकअघि उनि गाईपालमा लागेका छन । पोखरेलको फर्म अहिले बाँके जिल्लाकै ठुलो गाईपालन फर्म हो । दैनिक २ सय २५ देखि २ सय ३५ लिटरसम्म दुध उत्पादन हुने फर्ममा हाल ३५ वटा उन्नत जातका गाई छन् ।

  गाईको दुधबाटै मासिक २ लाखको कारोबार हुन्छ । यसमा पनि १ लाख ४० हजार सम्म प्रति महिना मुनाफा गर्दे आएको कृषक पोखरेलले बताए । कृषि पेशामा जबसम्म पढेलेखेका मानिसहरुको उल्लेख्य प्रवेश हुँदैन तबसम्म देशको विकास नहुने पोखरेलको बुझाई छ । उनि आफुले आर्जन गरेको शिक्षाकै कारण गाईपालन व्यवसायमा टिकिराख्न र गम्भिरतापुर्वक बुझ्न सफल भएको बताउछन् ।

  २०६५ सालमा बाँकेको खजुरा देखि एयटा गाई पाल्न भनि ल्याएका पोखरेल दम्पतीले विस्तारै उन्नत जातका गाई बढाउदै लगेका हुन । सुरुमा ल्याएको गाईलाई पोखरेलले २५ हजारमा खरिद गरेका थिए । अहिले त उनि सगं १ लाख ३० हजार मुल्य सम्मका दुधालु गाई छन । गाई पालन गर्दा बेला बखतमा आउने समस्यालाई उनले गुगल सर्च गरेर समस्याको समाधान गर्छन ।

  गाईको कसरी लालनपोषण गर्ने, कस्तो खानेकुरा खुवाउने, मौसम अनुसार घाँसको विरुवा लगाउने जस्ता कुराहरु इन्टरनेटमा हेरेर चाहिने बस्तु मगाउने र सोहि अनुरुप कार्य गर्दे आएका छन् । गाई पालनलाई अझै विस्तार गरेर देशकै नमुना गाईपालन फर्म बनाउने योजनामा रहेका पोखरेल अरु उपाय नदेखेर विदेशको बाटो ताकिरहका युवाहरुलाई विदेशको यात्रा अन्य गर्न अनुरोध गर्छन ।

  पोखरेल भन्छन्, ‘खाडि मुलुकमा दिनरात गरी बगाएको पैसा भन्दा नेपालमै आफ्नो परिवार सगै बसेर कमाएको पैसाले सुख दिन्छ ।’ पढेलेखेका युवाहरुले पनि नेपालमै बसेर केहि गरौ केहि नगर्दा सम्म केहि हुनेवाला छैन’ कृषक पोखरेलले भने ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्